Sosyal Medya

Meta Onayı nedir?

Instagram ve Facebook’ta daha önce bulunması zor olan mavi onay işaretine erişim elde etmek isteyen herkes. Peki nasıl çalışır, ücreti nedir ve kimler başvurabilir?

Bu yeni Meta doğrulama seçeneği hakkında bilmeniz gereken her şey için okumaya devam edin.

Meta Onaylı nedir?


Meta Verified, Instagram ve Facebook’taki yaratıcılar için bir abonelik paketidir. O içerir:

hesap doğrulama (mavi onay rozeti dahil)
hesap kimliğe bürünme koruması
özel çıkartmalar
genişletilmiş erişim
ve insan destek temsilcilerine erişim
Bir Meta Onaylı abonelik, iOS ve Android’de kaydolduğunuzda ayda 14,99 ABD Doları tutarındadır. Veya web üzerinden kaydolarak ayda 11,99 ABD doları ödeyebilirsiniz. (Web seçeneği yalnızca Facebook için kullanılabilir).

Şimdilik Meta Verified, markalara değil, yalnızca bireylere sunuluyor.

Buna karşılık, Instagram ve Facebook’taki orijinal doğrulanmış rozetler, özellikle tanınmış kişiler, ünlüler ve markalar için mevcuttu ve hala da mevcut. Bu tür hesaplar, dikkate değer olmaları durumunda (örneğin, haberlerde yer almaları veya ev adları olmaları) orijinal doğrulama stili için geçerli olmaya devam edebilir.

Meta Onaylı rozeti ve önemli hesaplar için doğrulanmış rozeti aynı görünür. Her ikisi de tanıdık mavi onay işaretini alır. Her iki doğrulama türü de hesabın bir doğrulama sürecinden geçtiğini gösterir.

Ancak, orijinal doğrulama rozeti stili (ücretsizdir), Meta Verified paketinin içerdiği ekstra avantajları içermez. Kayda değer bir profil olarak orijinal doğrulama stiline sahip bir kişi, aboneliğin diğer bileşenlerine erişmek için Meta Verified’a başvurabilir.

verifed seotaktik
Meta Onayı nedir? 16

TL;DR sürümü, artık Facebook ve Instagram’da doğrulanmış rozetleri almanın iki yolu olmasıdır:

Ünlü, tanınmış bir kişi veya tanınmış bir markaysanız, Instagram veya Facebook’ta bir doğrulama rozeti talep edebilirsiniz.
Bir bireyseniz, bölgenizde kullanıma sunulduğunda Meta Onaylı için başvurabilirsiniz.
Öyleyse, doğrulama için ücret alan sosyal ağların nesi var?

Instagram başkanı Adam Mosseri, bir Reel’de Meta’nın özel özellikler için bu tür premium abonelikleri sektör çapında bir trend olarak gördüğünü söyledi. Premium abonelik planlarına sahip diğer sosyal platformlar olarak YouTube, Reddit ve Discord’u seçti.

Ancak Twitter benzer bir plan başlattığında ortaya çıkan kaosu hatırlıyor musunuz? Meta’nın Meta Verified’ı küçük bir denemeyle başlatmasının ve programın şimdilik markalar yerine yalnızca bireylere açık olmasının nedeni muhtemelen budur.

Ve Meta Doğrulama işlemi, adınızın ve fotoğrafınızın devlet tarafından verilen fotoğraflı kimliğinizle karşılaştırılmasını içerdiğinden, gayri meşru doğrulanmış hesaplarla ilgili daha az sorun olacaktır.

Meta Verified, Şubat sonunda kullanıma sunulduğunda, yalnızca Avustralya ve Yeni Zelanda’da mevcuttu. Adam Mosseri, programın ABD de dahil olmak üzere diğer ülkelere “umarım hızlı bir şekilde” genişleyeceğini söyledi. Ve işler plana göre gidiyor gibi görünüyor. Bir aydan kısa bir süre sonra – 17 Mart’ta – Mosseri, Instagram kanalında Meta Verified’ın ABD’de kullanıma sunulduğunu duyurdu.
Benzer şekilde, program bireylerle sınırlı olmak yerine sonunda tüm hesapları kapsayacak şekilde genişleyecek gibi görünüyor. Meta Verified’ın Yaratıcılar için Meta duyurusu şöyle diyor:

“Uzun vadede içerik oluşturucular, işletmeler ve genel olarak topluluğumuz dahil herkes için değerli bir abonelik teklifi oluşturmak istiyoruz.”

Kimler Meta Onaylı alabilir?


Meta Verified’a başvurmak için gereksinimler şunlardır:

Hesabınız bir şirketi veya markayı değil, gerçek bir kişiyi temsil etmelidir.
18 yaşında veya daha büyük olmalısınız.
Avustralya, Yeni Zelanda veya Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamalısınız.
Instagram’da Kullanım Koşullarını veya Topluluk İlkelerini veya Facebook’ta Hizmet Koşullarını veya Topluluk Standartlarını ihlal etmemelisiniz.
Profiliniz, devlet tarafından verilmiş kimliğinizdeki adla eşleşmesi gereken tam gerçek adınızı kullanmalıdır.
Profil fotoğrafınız, resmi kimliğinizdeki fotoğrafla eşleşmesi gereken yüzünüzü göstermelidir.
İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmelisiniz.
Önceden bir gönderi geçmişiniz olmalıdır (yani, yepyeni bir hesap için başvuramazsınız).
Meta Verified bölgenizde kullanıma sunulduğunda bildirim almak için bekleme listesine katılabilirsiniz.

Meta Onaylı almanın faydaları

meta onayi
Meta Onayı nedir? 17


Unutmayın, Meta, Meta Verified’ı yalnızca bir doğrulama planı olarak değil, bir abonelik paketi olarak tanıtıyor. Peki, aylık abonelik ücreti karşılığında aldığınız paketin bileşenleri nelerdir?
doğrulanmış rozet
Adından da anlaşılacağı gibi, Meta Verified bir doğrulama süreci içerir. Kimliğinizi doğrulamak için devlet kimliğinizi kontrol ettikten sonra, Meta size doğrulanmış bir rozet sağlayacaktır.

Bu rozet, “önemli” hesaplara verilen doğrulama rozetiyle tamamen aynı görünüyor.
kimliğe bürünmeye karşı koruma
Meta Verified, “büyüyen çevrimiçi kitleleri olan kişileri hedef alabilecek taklitçiler için proaktif hesap izleme” içerir.

Meta bunun nasıl çalıştığını belirtmedi, ancak kapsamlı AI kaynaklarını bu cephede kullanacaklarına dair eğitimli bir tahminde bulunabiliriz.

Meta, Facebook ve Instagram’daki sahte hesaplarla mücadele konusundaki mevcut çabalarıyla ilgili olarak şunları söylüyor:

“Makine öğrenimi teknolojisine yaptığımız yatırımlar, daha hızlı tespit etmemize yardımcı olması açısından kritik öneme sahip… Makine öğrenimini, ihlal eden içeriği gözden geçiren ve bunlarla ilgili işlem yapan eğitimli bir uzman ekibiyle dengeliyoruz.”

Bu kaynaklar muhtemelen Meta Onaylı proaktif hesap izleme planına da uygulanacaktır.

Destek temsilcilerine erişim
Evet, canlı sohbet desteği sunan gerçek insan destek temsilcilerine erişebileceksiniz. Meta, bu hesap desteğinin “en yaygın sorunları” ele alacağını söylüyor.

Müşteri desteğine erişim talepleri, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in profillerinde paylaştığı her şeye bırakılan yorumlarda sabit bir temadır. İçerik oluşturucular için bu, oyunun kurallarını değiştirebilir.

Çıkartmalar ve yıldızlar
Meta Onaylı kullanıcılar, Facebook ve Instagram’da özel Hikayeler çıkartmalarına erişebilir. Facebook’ta özel Reels çıkartmaları da var.

Facebook’ta ayrıca “diğer içerik oluşturucuları desteklemek” için her ay 100 yıldız alırsınız. Başka bir içerik oluşturucuya gönderdiğiniz her yıldız için Facebook onlara 0,01 USD öder.

Artan erişim
Ayrıntılar henüz net değil, ancak Meta, Meta Verified programına katılanların Facebook ve Instagram yorumlarında, aramalarında, tavsiyelerinde ve önerilen hesaplarda daha fazla “görünürlük ve önem” elde edeceklerini söylüyor.

Genişletilmiş bu erişimin, zaten çok fazla takipçisi olmayanlar için en büyük farkı yaratacağını belirtiyorlar:

“Takip sayısı daha az olan aboneler, kitleleri daha küçük olduğu için erişimlerinde daha belirgin bir etki görebilir.”

Artan erişimden yararlanmak için içeriğinizin yine de öneri yönergelerine uyması gerekir. Erişiminizi en üst düzeye çıkarmak için Facebook algoritmasını ve Instagram algoritmasını anlamak yine de iyi bir fikirdir.

SeoTaktik

Seotaktik.com Yöneticisi ve yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Sitemap Oluşturma ve Düzenleme Website Hızlandırma İçerik Oluşturma Stratejileri Sosyal Medya Analitiği En İyi 6 Antivirüs Backlink Nedir, nasıl bulunur? Yapay Zeka scripti Kurma Webmaster Nasıl olunur?
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba, lütfen reklam engelleyici eklentini bu websitesi için devre dışı bırak!